Pielęgnacja drewna

37 lat doświadczenia.

Jak dbać o drewno w naszych meblach aby utrzymało świeży i atrakcyjny wygląd?

Istotną właściwością elementów z drewna jest ich podatność na warunki atmosferyczne takie jak promienie słoneczne, wiatr i wilgoć. Nie da się zabezpieczyć drewna w 100% tak, aby trwale i na długie lata nie podlegało naturalnemu procesowi starzenia się. Aby zachować na dłużej świeży wygląd desek zabezpieczamy je podczas produkcji poprzez lakierowanie bądź olejowanie. Tutaj warto dodać, że drewno w naszej ofercie dzielimy na:

  • drewno iglaste pochodzenia europejskiego - miękkie - zabiezpieczamy je za pomocą lakieru w różnych wybarwieniach (zobacz po lewej “paleta kolorów drewna”)
  • drewno egzotyczne - twarde - zabezpieczamy je impregnatem a następnie olejowaniem.

Drewno europejskie iglaste - miękkie



W przypadku drewna iglastego lakierowanego zachowuje ono dłużej swój pierwotny wygląd, w przeciwieństwie do drewna egzotycznego zabezpieczonego poprzez olejowanie. Dzieje się tak ponieważ lakier jest trwałą powłoką a olej jest wypłukiwany oraz wsiąka w strukturę drewna. Jednak ze względu na strukturę drewna iglastego w momencie jego zużycia (przetarty lakier, uszkodzenia mechaniczne) nie przeprowadza się konserwacji, naleźy wymienić wszystkie zużyte deski. Inaczej wygląda proces konserwacji przy użyciu drewna egzotycznego...

Drewno egzotyczne - twarde

Drewno egzotyczne choć ulega szybszemu wypłowieniu niż drewno lakierowane, posiada strukturę, która pozwala na jego konserwację i przywrócenie do stanu pierwszej świeżości. Drewno egzotyczne ma naturalną tendecję do “picia” oleju, który również może być wypłukany od deszczu. Naraża to powłokę zewnętrzną na przypalenie - wyschniecie od słońca. W tym celu należy pamiętać o pielęgnacji drewna, regularnym jego olejowaniu. Ze względu na różny stopień zadbania drewna proponujemy dwa rozwiązania:

  • W przypadku drewna, które nadal ma świeży wygląd, pół roku od zakupu, należy wyczyścić deski (woda z dodatkiem środka do mycia naczyń) - tak, aby olej nie został wymieszamy z brudem - a następnie zaolejować widoczne powierzchnie. Proces ten należy powtażać co 6 miesięcy. Tyle wystarczy by drewno posiadało długo korzystny wygląd z intensywnymi kolorami.
  • Drugi przypadek to sytuacja, w której deski zdążyły już poszarzeć i wyblakąć. Tutaj prace należy zacząć od szlifowania powierzchni papierem ściernym (najpierw o większej ziarnistości, np. 180; następnie o mniejszej ziarnistości, np. 240 /300) aż do usunięcia poszarzałej powłoki; najlepiej, szlifowaniu poddać powierzchnie widoczne, tj. górne/boczne - aby nie odkręcać desek; przykręcanie desek na nowo wymaga wprawy i jest czasochłonne; następnie, należy nałożyć warstwę impregnatu a po niej warstwy oleju.

Poniżej zestawione są deski tej samej serii poddane konserwacji (szlifowaniu i olejowaniu), oraz przed konserwacją.

  • Każda z desek na początku wyglądała jak ta na zdjęciu z numerem 1. Deski nie były konserwowane i zostały wystawione na działanie warunków zewnętrznych przed dłuższy czas (okres około 2 lat).
  • Numer 2 przedstawia deskę po zeszlifowaniu jej powierzchni i uzupełnieniu pęknięć (działanie opcjonalne).
  • Deska numer 3 przedstawia deskę zeszlifowaną, zaimpregnowaną i pokrytą warstwą oleju. Proszę zwrócić uwagę na różnice pomiędzy deskami 1 i 3. To ta sama deska - przed i po konserwacji. Wygląda jak nowa. Zdjęcia uwidaczniają istotną zaletę materiału jakim jest drewno twarde - egzotyczne. Można je w bardzo prosty sposób przywrócić do stanu świeżości i nowości.
Pielęgnacja drewna egzotycznego
Ustawienia prywatności